vso-mon
літаратура

Урок гісторыі па тэме Вавілонскі цар Хамурапі і яго законы. 5-ы клас

  • Камалова Гульфия Фаргатовна, настаўнік гісторыі

мэта: Створаны ўмовы для фарміравання
уяўленняў аб законах цара Хамурапі, першае
законах ў гісторыі Старажытнага свету.

Задачы.

Адукацыйныя.

  1. Сфармаваць пра заканатворчай
    дзейнасці цара Хамурапі, пра ролю законаў у
    Вавілонскай царстве.
  2. Паказаць асаблівасці законаў — іх сацыяльную
    накіраванасць.
  3. На прыкладзе дзеянні законаў адпрацаваць паняцці
    «Дзяржава», «закон».

Якія развіваюць.

  1. Фарміраваць здольнасць выяўляць прычыны і
    наступствы стварэння зводу законаў у старажытным
    дзяржаве.
  2. Развіваць уменні прымяняць веды ў новай
    вучэбнай сітуацыі.
  3. Адпрацоўваць навыкі самастойнай працы.
  4. Удасканальваць навыкі даследчай
    дзейнасці: аналіз, сінтэз, параўнанне,
    супастаўленне і інш.
  5. Развіваць камунікатыўныя і творчыя
    здольнасці

Выхаваўчыя.

  1. Фармаваць уласную пазіцыю да гістарычных
    падзеям і з’явам.
  2. Даваць маральную ацэнку прынцыпаў
    пабудовы законаў Хамураппи і асобна ўзятых
    законаў.
  3. Выхоўваць пачуццё павагі да гістарычнага
    мінуламу старажытных цывілізацый.

Формы арганізацыі навучання:

  • франтальныя;
  • групавыя;
  • лабараторная праца.

Абсталяванне.

  1. Карткі-заданні для індывідуальнай праверкі
    хатняга задання.
  2. Звод законаў для працы ў групах.
  3. Карткі для складання табліцы на дошцы.
  4. Прэзентацыя да ўрока ноўтбук, праектар,
    проекторного дошка.

ход урока

1 этап. Арганізацыйны.

настаўнік: Добры дзень хлопцы.

Такім чынам сябры, увагі,
Бо празвінеў званок.
Сядайце ямчэй,
Пачнем хутчэй ўрок.

А пачнем мы з вамі ўрок з справаздачы дзяжурных. (Справаздача
дзяжурных)

настаўнік: Хлопцы, для таго, каб мы з вамі былі
гатовыя вывучыць новую тэму, нам трэба паўтарыць аб
што казалі з вамі на мінулым уроку. У мяне такой
пытанне:

— Дзе размешчана Двуречье і чаму яна так
называецца? Пакажыце на карце і апішыце гэта месца
словамі.

— Чым займаліся людзі ў Двуречье, якое было ў
іх асноўны занятак

— Хто ведае як называецца адмысловы выгляд лісты ў
Двуречье?

— А хто мне скажа, ці былі ў гэтай краіне
дзяржавы? Калі былі, калі яны паўсталі?

— Чаму вы кажаце, што яны з’яўляюцца
дзяржавай, а не горадам або краінай.
(Дзяржавы маюць свае прыкметы)

— А якія гэта прыкметы? (Дзяржава мае сваё
назву, сваю тэрыторыю, свайго кіраўніка, сваё
войска)

настаўнік: І вось сёння мы з вамі пазнаёмімся
яшчэ з адным важным прыкметай дзяржавы —
законам, і той дзяржавай, які ўпершыню даў
нам звод запісаных законаў. Такім чынам, хлопцы, тэма
нашага ўрока «Вавілонскі цар Хамурапі і яго
законы «. (Запіс у сшытках)

настаўнік: Хлопцы, мы з вамі сёння на ўроку
пазнаёмімся са старажытным Вавілонам, як першым
дзяржавай, у якім дзейнічаў закон.
Пазнаёмімся з паняццем закон і з найстаражытным
зборам законаў цара Хамурапі. Працаваць мы з вамі
будзем па такім плане. (Слайд)

  1. Адукацыя Вавілонскага царства.
  2. Асоба ў гісторыі-Хамурапі.
  3. Законы цара Хамурапі.

А вось і заданне на ўрок: Справядлівыя Ці законы
цара Хамурапі? Свой адказ абгрунтуйце.

настаўнік: Хлопцы, давайце сядзем ямчэй,
засяродзімся і працягваем наш ўрок. Такім чынам, мы
ўжо ведаем пра тое, што ў Міжрэчча было шмат
гарадоў. Горада Двуречья доўга ваявалі паміж
сабой за права быць галоўным. І перамог у гэтай
барацьбе Вавілон, пад уладай якога
аб’ядналася амаль усе Двуречье. размяшчаўся
Вавілон ў вельмі зручным месцы — у самым цэнтры
Двуречья, там, дзе блізка сыходзіліся Тыгр і Еўфрат.
Па рэках купцы дастаўлялі тавары. Па стэпах,
горных сцежках і пустынях здалёку ў Вавілон ішлі
гандлёвыя караваны. Сюды прывозілі будаўнічы
лес і металы, а вывозілі збожжа і поўсць. самым
магутным і знакамітым царом Вавілона быў
Хамурапі.
ён правілаў з 1792 па 1750 год да
н.э. (запіс у сшытках).

Каля 1750 года да н.э. цар Вавілона Хамурапі па
чарзе пакарыў суседніх кіраўнікоў і стварыў
Вавілонскай царства, якое ахапіла амаль усё
Двуречье-ад Персідскага заліва да Асірыі (паказ
на карце) .Ребята для таго каб вы змаглі кожны
перад сабой пабачыць месца размяшчэнне
Вавілонскага царства, адкрыйце калі ласка ў
атласах старонку 8 і знайдзіце царства. Назавіце
самыя буйныя гарады Вавілоніі.

настаўнік: Вось мы з вамі гаварылі пра Вавілонскую
царстве. Даведаліся, што ім правілаў Хамурапі з 1792 па
1750 г. да н. э. А якім ён быў кіраўніком? Пра гэта мы
даведаемся з паведамлення якую прыгатавала Адыля.
(Паведамленне)

настаўнік: Хлопцы, якім паўстаў перад вамі
цар Хамурапі з апавядання Адэлі? (Адказы дзяцей)

Правільна, ён быў магутным … І самым
важным яго якасцю з’яўляецца яго мудрасць. ён
быў мудрым заканадаўцам. А як вы разумееце
слова заканадавец? (Адказы дзяцей)

Як вы разумееце слова закон? (Адказы дзяцей)

сапраўды, закон — гэта правіла,
абавязковае да выканання ўсімі грамадзянамі
дадзенай дзяржавы.
Па правілах жыве любая
краіна свету. Усе людзі павінны выконваць гэтыя
правілы. Дзяржава прымушае чалавека
выконваць гэтыя правілы. Давайце мы з вамі напішам
гэта вызначэнне ў слоўніках. (Слоўнікавы праца)

— Хлопцы, а як жа праз шмат гадоў навукоўцы змаглі
даведацца аб законах Хамурапі? (Адказы дзяцей)

— Прыкладна сто гадоў таму французскія археолагі
пры раскопках у Вавілоне знайшлі вялікі слуп з
цвёрдага чорнага каменя. З усіх бакоў ён быў
пакрыты роўнымі радамі клінапісу. У верхняй частцы
каменя знаходзілася такі малюнак: на троне
сядзіць барадаты бог Сонца — Шамашоў. А хто
памятае, як называлі бога Сонца ў Егіпце?
(Амон-Ра) Перад Шамашоў варта цар Хамурапі. Бог
Сонца Шамашоў уручае Хамурапі жазло — знак
улады над людзьмі. Шамашоў — нябесны суддзя, ён
вершыць суд у нябёсах, а Хамурапі — зямны бог, ён
вершыць суд на земле.Вся астатняя паверхня
слупа з двух бакоў быў пакрыты клінапісныя
тэкстам. І калі навукоўцы расшыфравалі яго, яны
ўбачылі звод законаў цара Хамурапі.

настаўнік: Хлопцы, у Хамурапі свой закон, а ў
нас свой закон-гэта быць здаровым і не хварэць,
таму давайце мы з вамі спынімся на
фізхвілінкам.

настаўнік: Адпачылі, супакоіліся і зноў
вяртаемся да законаў Хамурапі. А якімі былі
гэтыя законы? Суровымі або мяккімі? справядлівымі
ці несправядлівымі? Для адказу на гэтае пытанне
вам трэба будзе папрацаваць у групах Уявіце
сябе юрыстамі. I — група юрыстаў будзе вывучаць
звод законаў па тэме: «Працоўнае насельніцтва краіны
і законы «, II — група юрыстаў будзе вывучаць звод
законаў па тэме: «Злачынства і пакаранне па
законах Хамурапі «, III — група юрыстаў будзе
вывучаць звод законаў па тэме: «Як законы
Хамурапі рэгулююць адносіны паміж людзьмі «.

Кожная група, вывучыўшы гэтыя законы, павінна будзе
адказаць на шэраг пытанняў, якія запісаны вашых
картках. (Праца ў групах)

настаўнік: Такім чынам пытанне першай групе юрыстаў:

а) Што складала аснову гаспадаркі Вавілоніі,
мяркуючы па гэтых законах і чаму вы прыйшлі да такой
высновы? (Адказы дзяцей)

б) Чые інтарэсы абаранялі законы? (Ртветы дзяцей)

в) Чаму цар быў зацікаўлены ў дабрабыце
насельніцтва краіны. (Адказы дзяцей)

настаўнік: А цяпер пытанне другой групе
юрыстаў:

а) За якія злачынствы каралі ў
Вавілоніі? (Адказы дзяцей)

б) Як звычайна каралі людзей, якія ўчынілі
злачынствы? (Адказы дзяцей)

в) Як вы думаеце, ці дапамагаюць гэтак суровыя
законы ў барацьбе са злачыннасцю? Чаму?

настаўнік: А цяпер пытанне трэцяй групе
юрыстаў:

а) Як ставіліся ў Вавілоніі да рабоў.

б) Ці можаце даказаць, што законы Хамурапі
абаранялі правы дзяцей.

настаўнік: А цяпер пытанне ўсяму класу:

а) Якое значэнне мелі гэтыя законы для жыхароў
Вавілона?

б) Якія з гэтых законаў мы можам лічыць
справядлівымі і маглі б выкарыстоўваць у нашы дні,
а якія несправядлівымі? Для таго каб адказаць
на гэтае пытанне, я прапаную вам запоўніць калонкі
табліцы, якую вы бачыце на дошцы. У мяне на
стале карткі з вытрымкамі, і вам я прапаную
прымацаваць гэтыя вытрымкі ў адной з калонак.

законы Хамурапі


справядлівыянесправядлівыя
1.1.
2.2.

настаўнік: Хлопцы, а зараз, зыходзячы з нашай
табліцы, мы з вамі зможам даць адказ на заданне
нашага ўрока. Ці справядлівыя законы Хамурапі?
(Адказы дзяцей)

настаўнік: Так, хлопцы, бачу што тэорыю вы
засвоілі трывала,

— Значыць, вас на практыцы праверыць можна?

настаўнік: Хлопцы, Нязнайка гэтак жа як і вы ў
сваёй школе вывучыў гэтую тэму. Яму далі заданне
правільна суаднесці паняцці з азначэннямі. вось
што ў яго атрымалася. Ці мае рацыю ён? У чым яго
памылка? (Слайд)

настаўнік: Малайцы хлопцы! Мы і з гэтым заданнем
справіліся. Такім чынам хлопцы, што мы з вамі даведаліся
сёння новага на ўроку. (Выснова)

Хатняе заданне: Параграф 15.

Творчае заданне: Ліст рабаўладальнікаў XXI
стагоддзя. (У сучасным свеце сталі з’яўляцца новыя
рабаўладальнікі, якія па розных прычынах
ператвараюць людзей у рабоў, напішыце ліст
рабаўладальнікаў, як вы да яго ставіцеся)





Внимание, только СЕГОДНЯ!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *