Н.І. Салодкія Ліса-паскакуху. 2-й клас

  • Набіуліна Гузель Нурлыхудовна, настаўнік пачатковых класаў

Усё жыццё Мікалай Іванавіч салодкія быў абаронцам прыроды, усёй сваёй творчасцю дапамагаючы шанаваць і любіць яе прыгажосць, бачыць «незвычайнае» у прыродзе на свае вочы. Калі ты мастак, то ўбачыш новыя спалучэння фарбаў, калі музыка — пачуеш новыя гукі. А проста любіць прыроду чалавек падзівіцца вялізнага разнастайнасці жыцця. І апавяданні яго часта нагадваюць імгненныя здымкі, але не застылыя, а жывыя, аб’ёмныя, напоўненыя пахамі і гукамі. Пры жаданні ў іх можна ўвайсці, спакойна агледзецца і … убачыць тое, што калісьці ўразіла аўтара, а цяпер здзіўляе, захапляе і ўражвае ўсіх нас.

мэты:

дыдактычная: Фарміраваць навыкі збеглага, правільна ўсвядомленага, выразнага чытання.

Якая развівае: Развіваць маналагічнага гаворка, творчасць і ўяўленне, узбагачаць слоўнікавы запас.

выхаваўчая: Выхоўваць станоўчае стаўленне да прыроды і жывёлам, а таксама станоўчыя якасці ў працэсе работы ў парах і групах.

абсталяванне: падручнікі, сшыткі, карткі, партрэт М.І. Сладкова, малюнак лісы.

План урока:

  1. Арганізацыйны момант. Пастаноўка вучэбнай задачы.
  2. Праверка дамашняга задання.
  3. Рашэнне вучэбнай задачы.
    1. Загадка.
    2. Чытанне аповяду настаўнікам.
    3. Праца ў групах.
    4. Слоўны партрэт (тэатралізаванае прадстаўленне).
    5. Фізкультхвілінкі «Лісій крок».
    6. Чытанне аповяду «Ліса-паскакуху».
  4. Рэфлексія. Вынік урока.
  5. Хатняе заданне.

ход урока

I. Арганізацыйны момант. Пастаноўка вучэбнай задачы.

настаўнік:— Сёння на ўроку мы працягнем знаёмства з героямі апавяданняў Н.І. Сладкова. Гэта дзіцячы пісьменнік, які шмат падарожнічаў, назіраў за жыццём жывёл, іх паводзінамі, ладам жыцця. Ён выпусціў шмат зборнікаў з апавяданнямі пра жывую прыроду.

Успомнім, якія бываюць жывёлы. Прывядзём прыклады.

Чым адрозніваюцца хатнія жывёлы ад дзікіх жывёл?

(Хатнім жывёлам чалавек забяспечвае ежу, жыллё, бяспека.)

выснову: Хатнія жывёлы жывуць на ўсім гатовым.

Самаацэнка №1.

настаўнік: Н. салодкія пісаў у адным са сваіх твораў: «Чалавек у глыбокай старажытнасці адштурхнуў ад сябе дзікіх звяроў і птушак на адлегласць выцягнутай рукі. А потым на адлегласць рукі з палкай. А што яму было рабіць? Трэба было мяса, каб есьці, шкура, каб апранацца ».

Салодкія паказаў, як з часам гэтая адлегласць павялічвалася. І, нарэшце, стаў такі, што жывёлы не падпускаюць да сябе чалавека бліжэй, чым на стрэл.

А цяпер чалавек цягнецца да жывёл: задавальняе заапаркі, трымае жывёл дома. Але ў клетцы звер не такі, як на волі. А ў лесе ён альбо кідаецца ад чалавека, альбо хаваецца паволі, так, што не здагадаешся пра прысутнасць звера, пакуль сам не станеш невідзімкай.

II. Праверка дамашняга задання.

Н.І. Салодкія «Усяму свой час» — чытанне па ролях.

настаўнік: Галоўны герой твора — «Сарока-белабока». Да ўсяго ёй ёсць справа. Што ў лесе здарыцца, першая пазнае і разносіць па ўсім лесе і пры гэтым цвыркае, трашчыць, што не звярнуць увагі нельга. Але часта здараецца, што навіны не даведаўшыся, як след, ужо разнесла, а з жывёламі з-за гэтага адбываюцца ўсякія кур’ёзныя сітуацыі.

выснову: Усяму свой час. Усё павінна ісці сваёй чаргой. Кожны час года добра па-свойму.

настаўнік: А вось які дыялог вялі два іншых героя Н.І. салодкае

«Барсук і мядзведзь» (Чытанне па ролях).

выснову: Прыйдзе час, і прачнуцца жывёлы, якія ўсю зіму праводзяць у спячцы і шмат чаго не бачаць.

Самаацэнка хатняга задання.

III. Рашэнне вучэбнай задачы.

1) Настаўнік: А вось Н.І. Салодкія запрасіў нас у новае падарожжа ў свет жывёл. Паслухайце загадку:

Хітрая плутовка,
Рудая галоўка.
Пухнаты хвост-краса.
Хто гэта? (Ліса)

2) Чытанне настаўнікам аповяду «Ліса-паскакуху».

3) Чытанне аповяду ў групах па ланцужку.

Самаацэнка №2.

4) Настаўнік: А зараз слова лісічка-сястрычка.

1 лісічка: Добры дзень, хлопцы.

2 лісічка: А вы ведаеце, як нас называюць?

дзеці: Ліса Патрыкееўна.

настаўнік: — Сапраўды, гадоў 600-700 таму жыў такі князь Патрык Наримунтович. Ён быў вельмі хітры і вёрткі. З тых часоў імя Патрык стала намінальным і азначала «хітры чалавек». Так як ліса была вельмі хітрай, то яна і атрымала мянушку «Патрыкееўна». Але на самой справе ліса не гэтулькі хітрая, колькі дапытлівая.

1 лісічка: Па маладосці мы можам у пастку трапіць, таму што ўсе даведацца трэба.

2 лісічка: Бегаем мы хутка, ўмеем поўзаць, нячутна слізгаў па зямлі, калі імчымся, робім вялікія скачкі.

1 лісічка: А яшчэ ўмеем лазіць па дрэвах, ўзбіраемся на ніжнія галінкі.

2 лісічка: А так жа добра плаваем, таму, што не баімся вады.

1 лісічка: Жывем мы ў норах, якія ладзім пад каранямі вялікіх дрэў.

2 лісічка: Не верце, што мы знішчаем шмат зайцоў. Мы іх не заўсёды даганяем.

1 лісічка: Мы ямо і птушак, і насякомых, і нават ягады. А ведаеце, што мы ямо часцей за ўсё?

дзеці: Мышэй.

2 лісічка: Каб наесціся, нам трэба 20 мышэй.

1 лісічка: Увесну, у траўні ў нас нараджаюцца лісянятаў. Праз 12 дзён яны пачынаюць бачыць. 3 месяцы лісянятаў жывуць у нары, мы ім прыносім ежу.

2 лісічка: У нас шмат ворагаў. Вы ведаеце хто?

дзеці: Воўк, чалавек.

1 лісічка: Так, але яшчэ і драпежныя птушкі. Яны нападаюць на лісянятаў, а часам і на дарослых лісоў.

2 лісічка: Цяпер вы шмат даведаліся пра нас. Зараз я прапаную вам станцаваць танец факстрот. Яго назва перакладаецца як «Лісіны крок».

5) фізкультхвілінкі.

6) Настаўнік: Такім чынам, ліса, хто яна? (Дзікае жывёла.)

— Дайце яе апісанне. (Цела лісы пакрыта густой поўсцю. У яе вялікі пухнаты хвост, кароткія ножкі і вострая хітрая мыска).

— Якая ліса бывае? (Вялікая, буйная, маладая, старая, хітрая, галодная, рыжая, чорна-бурая.)

— А вось якая ліса намаляваная ў творы: маладая ці старая?

— Чым яна займалася? (Вылоўліваюць мышэй з норак).

— Як яна гэта рабіла? (Прытанцоўваць на задніх лапках).

— Што падумаў паляўнічы? (Ён спачатку нічога не зразумеў, а калі зразумеў, падумаў, што сапсаваў лісе паляванне).

— А цяпер пачнем чытаць. (Чытаюць 1 і 2 групы).

  • Знайдзіце ў тэксце месца, дзе паляўнічы вырашыў даведацца, у чым справа? (Знаходзяць і зачытваюць.)
  • Што ён пачаў рабіць далей? (Пераймаць лісіцы.)
  • Што адбылося? (Мышы-палёўкі прынялі яго за лісу, а ён зразумеў, што сапсаваў лісе паляванне.)
  • Як ён назваў тое, што ўбачыў? (Лісіная танец.)

Самаацэнка №3.

настаўнік: А зараз я вам прапаную скласці алгарытм, паслядоўнасць дзеянняў лісы ў здабычы ежы. (Можна пісаць коратка, выкарыстоўваць падручнікі)

  1. легла;
  2. папаўзла;
  3. пачуўшы;
  4. спалохаў;
  5. пала;
  6. рванула;
  7. разявіла;
  8. злавіла;
  9. праглынула;
  10. заскакаў.

настаўнік: А калі вы былі ўважлівыя, то звярнулі ўвагу, што ў некаторых словах схаваліся назвы жывёл: мышкуе, рыскаецца, выкамаривает.

Самаацэнка №4.

IV. Рэфлексія. Вынік урока.

настаўнік:

  • Што спадабалася вам на ўроку?
  • Чаго вы не ведалі, а цяпер ведаеце?
  • Што запомнілася лепш за ўсё?

Н.І. салодкае заклікае абараняць прыроду. «У лес пойдзеш — каго-небудзь ды ўбачыш. А ўбачыш — даведацца захочаш. Даведаешся — абавязкова пакахаеш. А палюбіш — у крыўду не дасі. Ўжо так уладкованы чалавек — што любіць, то і абараняе ». Так пісаў ён у сваёй кнізе «Сілуэты на аблоках».

Ацэніце сябе за ўрок. Выніковая самаацэнка.

V. Дамашняе заданне.

настаўнік: Чаму аўтар назваў лісу паскакуху? Ўспомніце казкі і прыказкі, дзе ўдзельнічае ліса.

дадатак.


Внимание, только СЕГОДНЯ!
Ссылка на основную публикацию
2018